Velikonoční výzva a a přání

Vážení spoluobčané,

jsou před námi svátky jara a Velikonoce.

S těmito svátky se pojí množství lidových tradic, které se udržují i v naší obci, jako je hrkání nahrazující zvony, vodění Jidáše či pondělní pomlázka.

V dnešní pohnuté době budou tyto tradice velmi intenzívně omezeny. Nic nám ale nebrání si je pro dnešní rok přizpůsobit a užít si je i přes celostátní omezení.

Pokud máte chuť uchovat a předat svým dětem tradice, pojďme se domluvit, že v tradičních časech, kdy chodí kluci-hrkáči po vesnici, vyjdeme všichni, bez rozdílu věku a pohlaví, před své domy nebo na zahrady, vezmeme hrkačky, které jistě doma máme nebo s nástroji zaimprovizujeme, zahrkáme a zazpíváme v 17 hodin klekání. Kdo bude mít chuť si ráno přivstat, může v 5 hodin ráno zahrkat také svítání. Pokud si nejste jistí popěvkem, který je velmi jednoduchý, tady je: Hrkáme, klapáme klekání (nebo svítání).

V sobotu chodí vesnicí průvod chlapců, kteří před sebou vedou zrádného Jidáše. Postup pro nás může být stejný. Vyjděme ve 13 hodin před své domy, zahrkejme na hrkačky a zazpívejme si popěvek:

Ó Jidáši nevěrný, cos to učinil, žes svého Mistra židům prozradil.

Musíš za to, šlapat bláto. S Luciferem, Ďáblem tam býti musíš.

Pokračování (My Jidáše vodíme a o dárek prosíme.) vynecháme, ale děti určitě nějakou sladkostí odměnit můžeme. Však si to zaslouží.

Text najdete na webu obce nebo na FB profilu obce

Co myslíte, zvládneme to?

V pondělí, alespoň v rodině, zachovejme tradici pomlázky z vrbového proutí, velikonočních koled, sladkého beránka či mazance a malovaných vajíček.

Přeji všem prožití jarních svátků v klidu a pohodě, společně s nejbližší rodinou, což v dnešní uspěchané době není samozřejmostí. Vychutnejme si to.